Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters  |  RWR
200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Resources  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    3 March 2019      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Molly Barnett Open / England Athletics 10km Championships  
  Distance:    10km
  Location:    Coventry


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Erika Kelly   SW   86.54%     North AC     00:47:19     12.681 km/h   1095 
  F   2     Gemma Bridge   SW   83.45%     Oxf C     00:49:04     12.228 km/h   1051 
  F   3     Ana Garcia   U20W   79.84%     Sheff     00:52:33     11.418 km/h   969 
  F   4     Madeline Shott   SW   77.60%     Belg     00:52:46     11.371 km/h   964 
  F   5     Jasmine Nicholls   SW   77.14%     Leic WC     00:53:05     11.303 km/h   957 
  F   6     Abigail Jennings   U20W   77.25%     AFD     00:53:39     11.184 km/h   943 
  F   7     Pagen Spooner   U20W   76.30%     HPH     00:54:19     11.046 km/h   928 
  F   8     Hannah Hunter   W35   74.26%     Manx     00:55:40     10.778 km/h   898 
  F   9     Carolyn Derbyshire   W40   73.79%     Nun     00:57:39     10.408 km/h   854 
  F   10     Penelope Cummings   W40   71.76%     AFD     00:59:17     10.121 km/h   819 
  F   11     Marie Jackson   W55   83.80%     Manx     01:00:19     9.947 km/h   797 
  F   12     Sharon Cain   W45   73.46%     Manx     01:00:19     9.947 km/h   797 
  F   13     Nicola Raven   W35   63.12%     Manx     01:05:29     9.163 km/h   692 
  F   14     Louise Hollings   W35   62.76%     Manx     01:05:52     9.109 km/h   684 
  F   15     Jacqueline Benson   U20W   61.14%     Ashf     01:07:47     8.852 km/h   647 
  F   16     Sue Davies   W50   71.23%     AFD     01:07:50     8.845 km/h   647 
  F   17     Noel Blatchford   W70   86.34%     Abing     01:10:15     8.541 km/h   601 

  M   1     Tom Bosworth   SM   89.77%     Ton     00:41:26     14.481 km/h   1038 
  M   2     Cameron Corbishley   U23M   86.77%     M&M     00:42:51     14.002 km/h   975 
  M   3     Chris Snook   U20M   85.64%     AFD     00:44:29     13.488 km/h   904 
  M   4     Tom Partington   U23M   81.60%     Manx     00:46:41     12.853 km/h   813 
  M   5     Luc Legon   U23M   79.16%     Camb H     00:46:58     12.775 km/h   801 
  M   6     George Wilkinson   U20M   77.83%     E&H     00:48:21     12.410 km/h   746 
  M   7     Matthew Crane   U20M   81.01%     Bexley     00:48:53     12.274 km/h   727 
  M   8     David Annetts   M55   89.25%     NHerts     00:49:17     12.175 km/h   711 
  M   9     Oliver Hopkins   U20M   73.84%     Lewes     00:52:14     11.487 km/h   604 
  M   10     Ian Richards   M70   92.23%     Steyn     00:55:48     10.753 km/h   487 
  M   11     Peter Boszko   M65   86.71%     Bir     00:58:37     10.236 km/h   403 
  M   12     Mark Williams   M50   73.07%     Bir     00:59:41     10.053 km/h   373 
  M   13     Paul Hawkins   M60   72.04%     Strat     01:05:14     9.198 km/h   237 
  M   14     Colin Vesty   M50   66.11%     Leic WC     01:05:24     9.174 km/h   233 
  M   15     Hardeep Minhas   M60   68.53%     Leic WC     01:07:13     8.926 km/h   195 
  M   16     John Gordon   M65   64.68%     D&S     01:15:01     7.998 km/h   71 
  M   17     Julian Barnett   M55   59.63%     Bir     01:15:05     7.991 km/h   71 
  M   18     Dave Fall   M70   72.22%     Bir     01:15:07     7.988 km/h   70 

  M   DQ     Malcolm Bowyer   M55   Strat   -  
  M   DQ     Gianni Epifani   M45   Manx   -  


 Position  Race  Club
  1   National Mens Team     Birchfield Harriers  
  1   National Womens Team     Manx Harriers  
  2   National Womens Team     Aldershot, Farnham & District AC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2019    Sitemap