Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters  |  RWR
200 Club  |  About us  |  YAG GP  |  Gallery  |  Contacts  |  Resources  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    20 February 2010      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    RWA National 10 Miles Championships  
  Distance:    10 mile
  Location:    Picketts Lock, London
  Printed in Race Walking Record 801


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Lisa Kehler   W40       W&B     01:23:14     11.599 km/h  
  F   2     Diane Bradley   W45       Ton     01:31:58     10.497 km/h  
  F   3     Helen Middleton   W45       E&H     01:33:33     10.320 km/h  
  F   4     Karen Wears   W40       Redcar     01:35:50     10.074 km/h  
  F   5     Angela-Maria Paddick   SW       Redcar     01:41:02     9.555 km/h  
  F   6     Stephanie Rukin   U20W       Ton     01:41:39     9.497 km/h  
  F   7     Maureen Noel   W45       Belg     01:42:45     9.396 km/h  
  F   8     Anne Jones (Belchambers)   W55       Steyn     01:49:15     8.837 km/h  
  F   9     Laurayne Readman   W45       Redcar     01:49:58     8.779 km/h  
  F   10     Helen Gamble-Thompson (Starling)   W45       Redcar     01:51:29     8.660 km/h  
  F   11     Sarah Lightman   W35       Leic WC     01:53:09     8.532 km/h  
  F   12     Sue Rey   W50       Leic WC     02:02:45     7.865 km/h  
  F   13     Sue Smith         Ryst     02:10:09     7.418 km/h  

  M   1     Darrell Stone   M40       Steyn     01:13:49     13.078 km/h  
  M   2     Scott Davis   SM       Ilf     01:14:10     13.017 km/h  
  M   3     Tommy Taylor   SM       Bir     01:15:08     12.849 km/h  
  M   4     Luke Finch   SM       Col H     01:15:20     12.815 km/h  
  M   5     Paul Evenett   M40       Redcar     01:18:00     12.377 km/h  
  M   6     Antonio Cirillo   U20M       Swan     01:22:23     11.718 km/h  
  M   7     Jim Ball   M45       Steyn     01:24:04     11.484 km/h  
  M   8     Trevor Jones   M50       Steyn     01:24:18     11.452 km/h  
  M   9     Jason Le Noury   U23M       Sarnia     01:25:02     11.353 km/h  
  M   10     Steve Arnold   M45       Nun     01:26:55     11.107 km/h  
  M   11     Francisco Reis   M45       Ilf     01:27:54     10.983 km/h  
  M   12     Steve Uttley   M50       Ilf     01:33:27     10.331 km/h  
  M   13     John Constandinou   M35       Bir     01:34:05     10.261 km/h  
  M   14     Richard Emsley   M55       Steyn     01:34:58     10.166 km/h  
  M   15     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:35:33     10.104 km/h  
  M   16     Arthur Thomson   M70       E&H     01:36:07     10.044 km/h  
  M   17     Phil Lockwood   M35       Sarnia     01:36:16     10.028 km/h  
  M   18     Peter Boszko   M60       Bir     01:37:00     9.953 km/h  
  M   19     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:37:59     9.853 km/h  
  M   20     Steve Allen   M50       Barn     01:40:14     9.632 km/h  
  M   21     Ron Penfold   M65       Steyn     01:40:33     9.601 km/h  
  M   22     Martin Fisher   M45       Redcar     01:40:50     9.574 km/h  
  M   23     Mark Byrne   M45       Redcar     01:41:07     9.547 km/h  
  M   24     Paul King   M55       Belg     01:41:18     9.530 km/h  
  M   25     Sean Pender   M55       E&H     01:41:36     9.502 km/h  
  M   26     John Hall   M60       Belg     01:41:41     9.494 km/h  
  M   27     Dave Sharpe   M55       Ilf     01:42:36     9.409 km/h  
  M   28     Alan Ellam   M50       E&H     01:42:48     9.391 km/h  
  M   29     Chris Flint   M65       Lon V     01:44:12     9.265 km/h  
  M   30     Olly Browne   M55       Ilf     01:44:34     9.232 km/h  
  M   31     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:45:02     9.191 km/h  
  M   32     John Paddick   M65       Redcar     01:45:11     9.178 km/h  
  M   33     Julian Barnett   M45       Bir     01:48:08     8.928 km/h  
  M   34     Gary MacDonald   M50       Ashf     01:48:19     8.913 km/h  
  M   35     Dave Jones   M60       Redcar     01:48:33     8.894 km/h  
  M   36     Peter Crane   M65       Sy WC     01:49:08     8.846 km/h  
  M   37     Andy Cox   M55       Hill     01:49:15     8.837 km/h  
  M   38     Ron Powell   M70       E&H     01:49:44     8.798 km/h  
  M   39     Mick Sutton         Ilf     01:52:22     8.592 km/h  
  M   40     John Borgars   M60       Loughton     01:55:42     8.344 km/h  
  M   41     Jon May   M55       E&H     01:58:36     8.140 km/h  
  M   42     David Hoben   M55       Sy WC     02:00:39     8.002 km/h  
  M   43     Bernie Hercock   M70       E&H     02:00:46     7.994 km/h  
  M   44     Norbert Will   M70       NIVets     02:02:47     7.863 km/h  

  F   DQ     Johanna Jackson Atkinson   SW   M&C   -  
  M   DQ     Stephen Crane   SM   Sy WC   -  
  M   DQ     Kevin Le Noury   M50   Sarnia   -  
  M   DQ     Mark Wall   M50   Leic WC   -  
  M   DQ     Bob Dobson   M65   Ilf   -  
  M   DQ     John Ralph   M50   Chilt   -  
  F   DNF     Rebecca Collins   U20W   M&M   -  
  F   DNF     Barbara Edlin   W60   E&H   -  
  F   DNF     Cath Duhig   W55   Loughton   -  


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Redcar Race Walking Club  
  2   Ladies Team     Tonbridge AC  
  3   Ladies Team     Leicester Walking Club  
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Birchfield Harriers  
  4   Mens Team     Redcar Race Walking Club  
  5   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  6   Mens Team     Surrey Walking Club  
  7   Mens Team     Ilford AC  
  8   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  9   Mens Team     Sarnia Walking Club  
  10   Mens Team     Steyning AC  
  11   Mens Team     Belgrave Harriers  
  12   Mens Team     Redcar Race Walking Club  
  13   Mens Team     Surrey Walking Club  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2021    Sitemap