Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters  |  RWR
200 Club  |  About us  |  YAG GP  |  Gallery  |  Contacts  |  Resources  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    5 May 2020      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Virtual League Racing Series - National Centre for Race Walking - Race 5  
  Distance:    4km
  Location:    The World

MENS TEAM
1 Surrey Walking Club (30)
- AUSTRALIA (45)
2 Sarnia Walking Club (89)
3 Scotia Race Walking Club (109)
4 Manx Harriers (170)
5 Steyning AC (187)
- NEW ZEALAND (193)
6 Winchester AC (198)
7 Enfield & Haringey AC (202)
8 Quickstep Fitness (221)
9 Birchfield Harriers (233)

WOMENS TEAM
- AUSTRALIA (36)
1 Northen AC (44)
- NEW ZEALAND (73)
2 Scotia Race Walking Club (80)
3 Winchester AC (82)
4 Hyde Park Harriers (172)
5 Derbyshire & South Yorkshire Harriers (177)
6 Surrey Walking Club (231)


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Gemma Bridge   SW       Oxf C     00:17:25.0     13.780 km/h  
  F   2     Bethan Davies   SW       Card     00:18:32.0     12.950 km/h  
  F   3     Jasmine Nicholls   SW       Leic WC     00:19:23.0     12.382 km/h  
  F   4     Anna Blackwell   U20W       Australia     00:19:42.0     12.183 km/h  
  F   5     Natalie Myers   SW       2DASH     00:19:50.0     12.101 km/h  
  F   6     Kobi Maslin   U13W       New Zealand     00:20:27.0     11.736 km/h  
  F   7     Mia Dunwell   U17W       North AC     00:20:35.0     11.660 km/h  
  F   8     Carolyn Derbyshire   W40       Nun     00:20:41.0     11.604 km/h  
  F   9     Pagen Spooner   U20W       HPH     00:20:52.0     11.502 km/h  
  F   10     Keira Heavey   U20W       North AC     00:21:06.0     11.374 km/h  
  F   11     Jacqueline Benson   U23W       Ashf     00:21:12.0     11.321 km/h  
  F   12     Katrina Weldon   W55       Scotia     00:21:25.0     11.206 km/h  
  F   13     Erika Pontarollo   U23W       HPH     00:21:37.0     11.103 km/h  
  F   14     Silvana Alves   W45       Barn     00:22:16.0     10.778 km/h  
  F   15     Emily Smith   U15W       Australia     00:22:26.0     10.698 km/h  
  F   16     Julie Drake   W50       Arena     00:22:32.4     10.651 km/h  
  F   17     Gabriella Hill   U17W       Australia     00:22:43.0     10.565 km/h  
  F   18     Gracie Griffiths   U15W       P`broke     00:23:03.0     10.412 km/h  
  F   19     Grazia Manzotti   W50       Ton     00:23:13.0     10.337 km/h  
  F   20     Natasha Mitchell   U15W       Winch     00:23:18.4     10.300 km/h  
  F   21     Rebecca Mitchell   U17W       Winch     00:23:28.5     10.227 km/h  
  F   22     Helen Elleker   W60       2DASH     00:24:04.0     9.972 km/h  
  F   23     Lyla Williams   U13W       Australia     00:24:20.0     9.863 km/h  
  F   24     Heather Carr   W70       Australia     00:24:52.0     9.651 km/h  
  F   25     Jacqueline Wilson   W70       New Zealand     00:25:23.8     9.455 km/h  
  F   26     Louise Hollings   W40       Manx     00:26:03.9     9.213 km/h  
  F   27     Vicki Heavey   W45       North AC     00:26:18.6     9.125 km/h  
  F   28     Mia Bergh   U17W       Australia     00:26:23.2     9.097 km/h  
  F   29     Maura Kelly   W50       North AC     00:27:06.0     8.856 km/h  
  F   30     Elizabeth Leitch   W65       Australia     00:27:15.0     8.807 km/h  
  F   31     Sarah Sowerby   W55       unatt     00:27:17.0     8.797 km/h  
  F   32     Lynette Frame   W60       Scotia     00:27:28.0     8.738 km/h  
  F   33     Agnieszka Garves   W45       Germany     00:27:34.5     8.706 km/h  
  F   34     Silvia Dell Anno   W60       Argentina     00:28:05.0     8.546 km/h  
  F   35     Anne Jones (Belchambers)   W65       Steyn     00:28:23.0     8.456 km/h  
  F   36     Rosemary Hill   W70       Scotia     00:28:50.0     8.324 km/h  
  F   37     Angela Martin   W55       Sy WC     00:28:52.0     8.314 km/h  
  F   38     Gemma Price   U15W       B`end     00:28:57.9     8.290 km/h  
  F   39     Katherine E. Good   W65       USA     00:29:01.8     8.271 km/h  
  F   40     Shirley Simpson   W60       Scotia     00:29:13.0     8.214 km/h  
  F   41     Clare Mitchell   W45       Winch     00:29:31.7     8.131 km/h  
  F   42     Sarah Du Toit   U15W       New Zealand     00:30:22.7     7.903 km/h  
  F   43     Karen Williams   W65       Bir     00:30:41.0     7.822 km/h  
  F   44     Kathy Crilley   W70       Sy WC     00:32:48.0     7.317 km/h  
  F   45     Heather Lee   W90       Australia     00:33:08.0     7.243 km/h  
  F   46     Eleanor Clough   W70       unatt     00:39:53.0     6.018 km/h  

  M   1     Tom Partington   U23M       Manx     00:16:10.0     14.845 km/h  
  M   2     Uladzimir Burundukou   SM       Belarus     00:16:24.0     14.634 km/h  
  M   3     Daniel Du Toit   U20M       New Zealand     00:16:46.0     14.314 km/h  
  M   4     George Wilkinson   U20M       E&H     00:17:36.0     13.636 km/h  
  M   5     Francisco Reis   M55       Sy WC     00:18:13.0     13.175 km/h  
  M   6     Steve Arnold   M55       Nun     00:18:25.0     13.032 km/h  
  M   7     Bill McFadden   M55       Scotia     00:18:43.0     12.823 km/h  
  M   8     David Crane   M40       Sy WC     00:19:22.0     12.392 km/h  
  M   9     Will Bottle   U15M       Australia     00:19:52.0     12.081 km/h  
  M   10     Ian Richards   M70       Steyn     00:19:59.0     12.010 km/h  
  M   11     David Kemp   M60       Arena     00:20:02.0     11.980 km/h  
  M   12     Stuart Le Noury   SM       Sarnia     00:20:03.0     11.970 km/h  
  M   13     Owen Toyne   U15M       Australia     00:20:20.0     11.803 km/h  
  M   14     Sergei Systerov   M60       Russian Federation     00:20:23.7     11.774 km/h  
  M   15     Oliver Hopkins   U23M       Lewes     00:20:58.0     11.447 km/h  
  M   16     Bob Care   M70       M Vets     00:21:07.4     11.365 km/h  
  M   17     Ray Robinson   M45       Redcar     00:21:09.9     11.348 km/h  
  M   18     Malcolm Martin   M65       Sy WC     00:21:10.6     11.339 km/h  
  M   19     Daniel McKerlich   U23M       Card     00:21:11.0     11.330 km/h  
  M   20     Steve Partington   M50       Manx     00:21:16.0     11.285 km/h  
  M   21     Derek Smith   M60       Winch     00:22:05.0     10.868 km/h  
  M   22     Dave Talcott   M60       USA     00:22:29.9     10.675 km/h  
  M   23     Steve Allen   M60       Barn     00:22:38.9     10.604 km/h  
  M   24     Rupert van Dongen   M45       Australia     00:23:14.6     10.330 km/h  
  M   25     John Constandinou   M45       Bir     00:23:20.0     10.286 km/h  
  M   26     Martin Slevin   M55       Cov     00:23:22.0     10.271 km/h  
  M   27     Harry Speers   SM       Ireland     00:23:51.4     10.063 km/h  
  M   28     Trevor Jones   M60       Steyn     00:23:53.0     10.049 km/h  
  M   29     David Mitchell   M45       Winch     00:23:59.7     10.007 km/h  
  M   30     Tor-Ivar Guttulsrod   M55       HW     00:24:06.0     9.959 km/h  
  M   31     Graham Jackson   M50       Quickstep     00:24:10.0     9.931 km/h  
  M   31     Graham Chapman   M65       Head     00:24:10.0     9.931 km/h  
  M   33     Paul Winstanley   M55       RFA Neath     00:24:14.0     9.904 km/h  
  M   34     George Wallace   M65       AFD     00:24:23.0     9.843 km/h  
  M   35     Rob Elliott   M60       Sarnia     00:24:28.0     9.809 km/h  
  M   35     Richard Emsley   M65       Saint&S     00:24:28.0     9.809 km/h  
  M   37     Ian Torode   M60       SWVAC     00:24:33.0     9.776 km/h  
  M   38     Paul Hawkins   M60       Strat     00:24:49.0     9.671 km/h  
  M   39     Steve Kemp   M55       E Vets     00:24:58.0     9.613 km/h  
  M   40     Mick Barker   M80       N Vets     00:25:11.4     9.530 km/h  
  M   41     Clive McGovern   M65       New Zealand     00:25:12.2     9.524 km/h  
  M   42     Dennis Jackson   M70       Quickstep     00:25:48.0     9.302 km/h  
  M   43     Brian Adams   M70       Leic WC     00:26:47.0     8.961 km/h  
  M   44     Phil Lockwood   M45       Sarnia     00:26:55.0     8.916 km/h  
  M   45     Jonathan Ellerton   U15M       B'Hth     00:27:06.0     8.856 km/h  
  M   46     Gerard McConnell   M55       Scotia     00:27:24.0     8.759 km/h  
  M   47     Marco Bernatzki   M50       Germany     00:27:32.0     8.717 km/h  
  M   48     Eugene Gerlach   M45       Australia     00:29:00.0     8.276 km/h  
  M   49     Tom Casserley   M80       E&H     00:29:33.0     8.122 km/h  
  M   50     Stephen Cartwright   M60       Colch Ten     00:29:52.0     8.036 km/h  
  M   51     Tony Perkins   M70       Ilf     00:29:54.0     8.027 km/h  
  M   52     Wayne Fletcher   M70       Australia     00:29:56.0     8.018 km/h  
  M   53     Emmanuel Tardi   M50       France     00:31:00.0     7.742 km/h  
  M   54     Tony Wilkinson   M55       unatt     00:31:03.0     7.729 km/h  
  M   55     Tony Cotton   M80       BRJ     00:31:08.0     7.709 km/h  
  M   56     Ron Foster   M70       Australia     00:31:27.0     7.631 km/h  
  M   57     Guy Goodair   M80       Lancs WC     00:31:28.0     7.627 km/h  
  M   58     Kenny Farmer   M55       Scotia     00:31:42.0     7.571 km/h  
  M   59     Andrew Clough   M65       unatt     00:34:34.0     6.943 km/h  
  M   60     Mark Williams   M55       Bir     00:37:31.0     6.397 km/h  


(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2020    Sitemap