Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters  |  RWR
200 Club  |  About us  |  YAG GP  |  Gallery  |  Contacts  |  Resources  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    27 May 2020      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Virtual League Racing Series - National Centre for Race Walking - Race 8  
  Distance:    5km
  Location:    The World

Mens Team
1 Surrey Walking Club (56)
2 Scotia Race Walking Club (87)
3 Lancashire Walking Club (94)
4 Birchfield Harriers (131)
5 Manx Harriers (167)
- RUSSIA (177)
- NEW ZEALAND (188)
6 Sarnia Walking Club (196)
7 Winchester AC (202)
8 Enfield & Haringey AC (203)
9 Quickstep Fitness (217)
- GERMANY (231)

Womens Team
1 Hyde Park Harriers (24)
2 Northern AC (40)
- AUSTRALIA (41)
3 Scotia Race Walking Club (91)
- RUSSIA (191)
- NEW ZEALAND (211)
4 Enfield & Haringey AC (234)


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Gemma Bridge   SW   97.21%     Oxf C     00:20:21.0     14.742 km/h   1210 
  F   2     Bethan Davies   SW   84.18%     Card     00:23:30.0     12.766 km/h   1034 
  F   3     Jasmine Nicholls   SW   83.29%     Leic WC     00:23:45.0     12.632 km/h   1021 
  F   4     Agata Kowalska   U23W   82.37%     HPH     00:24:01.0     12.491 km/h   1007 
  F   5     Carolyn Derbyshire   W40   79.35%     Nun     00:25:54.0     11.583 km/h   909 
  F   6     Pagen Spooner   U20W   75.36%     HPH     00:26:15.0     11.429 km/h   891 
  F   7     Mia Dunwell   U17W   75.25%     North AC     00:26:56.0     11.139 km/h   857 
  F   8     Lyla Williams   U13W   79.23%     Australia     00:27:02.0     11.097 km/h   853 
  F   9     Jacqueline Benson   U23W   72.91%     Ashf     00:27:08.0     11.057 km/h   849 
  F   10     Keira Heavey   U20W   72.33%     North AC     00:27:21.0     10.969 km/h   838 
  F   11     Silvana Alves   W45   78.67%     Barn     00:27:52.0     10.766 km/h   812 
  F   12     Julie Drake   W50   79.90%     Arena     00:28:11.0     10.645 km/h   797 
  F   13     Grazia Manzotti   W50   79.17%     Ton     00:28:11.0     10.645 km/h   797 
  F   14     Erika Pontarollo   U23W   70.02%     HPH     00:28:15.0     10.619 km/h   795 
  F   15     Emily Smith   U15W   72.91%     Australia     00:28:30.0     10.526 km/h   783 
  F   16     Gracie Griffiths   U15W   71.41%     P`broke     00:29:06.0     10.309 km/h   755 
  F   17     Svetlana Ivanova   W45   71.85%     Russian Federation     00:29:46.0     10.078 km/h   725 
  F   18     Gabriella Hill   U17W   67.30%     Australia     00:30:07.0     9.961 km/h   709 
  F   19     Helen Elleker   W60   85.75%     2DASH     00:30:15.0     9.917 km/h   703 
  F   20     Rebecca Mitchell   U17W   66.24%     Winch     00:30:36.4     9.804 km/h   687 
  F   21     Heather Carr   W70   90.42%     Australia     00:31:10.0     9.626 km/h   663 
  F   22     Helen Middleton   W55   76.20%     E&H     00:31:22.0     9.564 km/h   655 
  F   23     Vicki Heavey   W45   67.22%     North AC     00:31:49.5     9.429 km/h   636 
  F   24     Agnieszka Garves   W45   66.42%     Germany     00:32:12.0     9.317 km/h   620 
  F   24     Liubov Systerova   W60   76.75%     Russian Federation     00:32:12.0     9.317 km/h   620 
  F   26     Jacqueline Wilson   W70   86.75%     New Zealand     00:32:29.2     9.236 km/h   608 
  F   27     Louise Hollings   W40   62.09%     Manx     00:33:06.6     9.063 km/h   583 
  F   28     Shirley Simpson   W60   74.47%     Scotia     00:33:11.0     9.041 km/h   579 
  F   29     Silvia Dell Anno   W60   73.62%     Argentina     00:33:34.0     8.937 km/h   564 
  F   30     Lynette Frame   W60   73.40%     Scotia     00:33:40.0     8.911 km/h   560 
  F   31     Maura Kelly   W50   66.27%     North AC     00:33:40.0     8.911 km/h   560 
  F   32     Fiona Bishop   W60   73.29%     E&H     00:33:43.0     8.898 km/h   558 
  F   33     Rosemary Hill   W70   82.52%     Scotia     00:34:09.0     8.785 km/h   541 
  F   34     Sarah Sowerby   W55   68.01%     unatt     00:34:25.0     8.717 km/h   530 
  F   35     Sarah Du Toit   U15W   59.85%     New Zealand     00:34:43.6     8.641 km/h   519 
  F   36     Michelle O Neill Hall   W50   63.54%     Scotia     00:35:07.0     8.543 km/h   504 
  F   37     Linda Hinshelwood   W65   74.30%     Scotia     00:35:22.0     8.483 km/h   495 
  F   38     Katherine E. Good   W60   65.06%     USA     00:37:59.7     7.898 km/h   402 
  F   39     Karen Williams   W65   68.34%     Bir     00:38:27.0     7.802 km/h   387 
  F   40     Eleanor Clough   W70   55.74%     unatt     00:50:33.0     5.935 km/h   91 

  M   1     Tom Bosworth   SM   91.45%     Ton     00:19:41.0     15.241 km/h   1033 
  M   2     Tom Partington   U23M   90.96%     Manx     00:19:59.0     15.013 km/h   1004 
  M   3     Uladzimir Burundukou   SM   88.45%     Belarus     00:20:21.0     14.742 km/h   968 
  M   4     Cameron Corbishley   SM   88.11%     M&M     00:20:23.3     14.718 km/h   966 
  M   5     Daniel Du Toit   U20M   88.74%     New Zealand     00:20:29.1     14.646 km/h   955 
  M   6     Francisco Reis   M55   95.33%     Sy WC     00:23:18.0     12.876 km/h   712 
  M   7     George Wilkinson   U20M   79.50%     E&H     00:23:26.0     12.802 km/h   701 
  M   8     David Crane   M40   79.21%     Sy WC     00:24:15.0     12.371 km/h   637 
  M   9     Steve Arnold   M55   87.21%     Nun     00:24:46.0     12.113 km/h   597 
  M   10     Stuart Le Noury   SM   73.41%     Sarnia     00:24:49.0     12.089 km/h   595 
  M   11     David Kemp   M60   89.14%     Arena     00:25:25.0     11.803 km/h   552 
  M   12     Oliver Hopkins   U23M   70.59%     Lewes     00:25:45.0     11.650 km/h   528 
  M   13     Sergei Systerov   M60   86.66%     Russian Federation     00:25:53.0     11.590 km/h   519 
  M   14     Mikhail Kiselev   M60   86.00%     Russian Federation     00:26:05.2     11.502 km/h   505 
  M   15     Steve Partington   M50   80.78%     Manx     00:26:16.0     11.421 km/h   493 
  M   16     Daniel McKerlich   U23M   69.61%     Card     00:26:26.0     11.349 km/h   482 
  M   17     Tony Taylor   M70   97.11%     Lancs WC     00:26:27.5     11.342 km/h   481 
  M   18     Ray Robinson   M45   72.78%     Redcar     00:27:02.0     11.097 km/h   443 
  M   19     Eric Shikuku   M45   72.11%     Kenya     00:27:17.0     10.996 km/h   426 
  M   20     Steve Allen   M60   84.90%     Barn     00:27:32.4     10.896 km/h   412 
  M   21     Bill McFadden   M55   77.41%     Scotia     00:27:39.0     10.850 km/h   405 
  M   22     Derek Smith   M60   80.21%     Winch     00:27:58.0     10.727 km/h   385 
  M   23     Stephen Walker   M60   79.48%     Lancs WC     00:28:48.0     10.417 km/h   338 
  M   24     Richard Emsley   M65   83.07%     Saint&S     00:29:26.0     10.193 km/h   304 
  M   25     Harry Speers   SM   60.88%     Ireland     00:29:30.2     10.169 km/h   300 
  M   26     Martin Slevin   M55   72.64%     Cov     00:29:44.0     10.090 km/h   288 
  M   27     George Wallace   M65   78.94%     AFD     00:29:56.0     10.022 km/h   277 
  M   28     Graham Jackson   M50   67.87%     Quickstep     00:30:28.0     9.847 km/h   252 
  M   29     Ian Torode   M60   75.54%     SWVAC     00:30:37.0     9.799 km/h   244 
  M   30     David Mitchell   M45   64.22%     Winch     00:30:38.5     9.793 km/h   244 
  M   31     John Constandinou   M45   64.23%     Bir     00:31:08.0     9.636 km/h   221 
  M   32     Colin Simpson   M60   71.90%     Scotia     00:31:12.0     9.615 km/h   217 
  M   33     Clive McGovern   M65   74.86%     New Zealand     00:31:34.0     9.504 km/h   202 
  M   34     Andrew Fraser   M50   67.11%     Scotia     00:31:37.0     9.489 km/h   200 
  M   35     Paul Hawkins   M60   73.66%     Strat     00:31:44.0     9.454 km/h   195 
  M   36     Rob Elliott   M60   71.35%     Sarnia     00:31:45.0     9.449 km/h   193 
  M   37     Mick Barker   M80   88.86%     N Vets     00:32:53.5     9.123 km/h   149 
  M   38     Ron Penfold   M75   84.51%     Steyn     00:33:01.8     9.086 km/h   144 
  M   39     Dennis Jackson   M70   79.46%     Quickstep     00:33:11.0     9.041 km/h   138 
  M   40     Marco Bernatzki   M50   61.45%     Germany     00:33:22.7     8.991 km/h   131 
  M   41     Bernd OckerHolters   M70   74.14%     Germany     00:33:47.0     8.880 km/h   118 
  M   42     Paul Gaston   M70   75.91%     Sy WC     00:33:50.0     8.867 km/h   116 
  M   43     Gerard McConnell   M60   66.17%     Scotia     00:33:54.0     8.850 km/h   114 
  M   44     Brian Adams   M70   73.43%     Leic WC     00:34:32.0     8.687 km/h   94 
  M   45     John Morrison   M70   71.26%     USA     00:35:09.2     8.535 km/h   77 
  M   46     Tom Casserley   M80   80.90%     E&H     00:35:33.0     8.439 km/h   67 
  M   47     Jonathan Ellerton   U15M   54.54%     B'Hth     00:35:39.0     8.415 km/h   64 
  M   48     Stephen Cartwright   M60   62.03%     Colch Ten     00:36:54.0     8.130 km/h   38 
  M   49     Dave Fall   M75   71.25%     Bir     00:37:31.0     7.996 km/h   27 
  M   50     Tony Wilkinson   M55   55.74%     unatt     00:38:24.0     7.813 km/h   15 
  M   51     Mark Williams   M55   55.67%     Bir     00:38:27.0     7.802 km/h   14 
  M   52     Kenny Farmer   M55   54.49%     Scotia     00:39:17.0     7.637 km/h  
  M   53     Tony Cotton   M80   75.25%     BRJ     00:39:28.0     7.601 km/h  
  M   54     Guy Goodair   M80   76.47%     Lancs WC     00:39:29.0     7.598 km/h  
  M   55     Andrew Clough   M65   53.26%     unatt     00:44:22.0     6.762 km/h  
  M   56     Tony Perkins   M70   55.21%     Ilf     00:45:56.0     6.531 km/h  


(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2020    Sitemap