Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters  |  RWR
200 Club  |  About us  |  YAG GP  |  Gallery  |  Contacts  |  Resources  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    10 June 2020      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Virtual League Racing Series - Race 10  
  Distance:    2km
  Location:    The World

MENS 2K TEAM
1 Sarnia Walking Club (39)
2 Scotia Race Walking Club (51)
3 Lancashire Walking Club (54)
4 Quickstep Fitness (84)
- AUSTRALIA (94)
5 Ilford AC (142)
- RUSSIA (169)
6 Manx Harriers (185)
7 Surrey Walking Club (193)
8 Enfield & Haringey AC (194)
9 Cardiff AC (195)
10 Steyning AC (212)
- NEW ZEALAND (220)
11 Birchfield Harriers (229)

WOMENS 2K TEAM
- AUSTRALIA (34)
1 Northern AC (35)
2 Winchester AC (49)
3 Ilford AC (50)
- RUSSIA (51)
4 Scotia Race Walking Club (64)
5 Enfield & Haringey AC (73)
- NEW ZEALAND (205)

MENS AGE GRADED 2K TEAM
1 Lancashire Walking Club (87.45%)
2 Scotia Race Walking Club (79.08%)
3 Sarnia Walking Club (74.55%)
4 Quickstep Fitness (71.64%)
- AUSTRALIA (66.53%)
5 Ilford AC (61.58%)
- RUSSIA (59.46%)
6 Enfield & Haringey AC (55.32%)
7 Steyning AC (53.67%)
8 Surrey Walking Club (51.06%)
9 Manx Harriers (50.95%)
- NEW ZEALAND (47.31%)
10 Cardiff AC (42.95%)
11 Birchfield Harriers (39.27%)

WOMENS AGE GRADED 2K TEAM
1 Scotia Race Walking Club (75.83%)
- AUSTRALIA (73.61%)
2 Ilford AC (73.52%)
3 Enfield & Haringey AC (72.84%)
4 Northern AC (72.04%)
5 RUSSIA (70.93%)
6 Winchester AC (68.18%)
- NEW ZEALAND (54.18%)


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Mia Dunwell   U17W   78.04%     North AC     00:09:56.0     12.081 km/h  
  F   2     Lyla Williams   U13W   81.78%     Australia     00:10:01.0     11.980 km/h  
  F   3     Carolyn Derbyshire   W40   77.83%     Nun     00:10:06.0     11.881 km/h  
  F   4     Silvana Alves   W45   81.79%     Barn     00:10:15.0     11.707 km/h  
  F   5     Keira Heavey   U20W   73.82%     North AC     00:10:15.0     11.707 km/h  
  F   6     Marie Jackson   W55   90.04%     Manx     00:10:16.0     11.688 km/h  
  F   7     Rebecca Mitchell   U17W   73.95%     Winch     00:10:29.6     11.447 km/h  
  F   8     Natasha Mitchell   U15W   74.51%     Winch     00:10:40.8     11.250 km/h  
  F   9     Emma Dyos   W45   75.85%     Ilf     00:10:47.0     11.128 km/h  
  F   10     Katrina Weldon   W45   75.50%     Scotia     00:10:50.0     11.077 km/h  
  F   11     Svetlana Ivanova   W45   72.82%     Russian Federation     00:11:14.1     10.682 km/h  
  F   12     Grazia Manzotti   W50   75.67%     Ton     00:11:16.0     10.651 km/h  
  F   13     Helen Middleton   W55   79.19%     E&H     00:11:27.0     10.480 km/h  
  F   14     Gracie Griffiths   U15W   68.81%     P`broke     00:11:33.0     10.390 km/h  
  F   15     Mia Bergh   U17W   67.02%     Australia     00:11:34.0     10.375 km/h  
  F   16     Helen Elleker   W60   82.95%     2DASH     00:11:45.0     10.213 km/h  
  F   17     Nyle Sunderland   W50   72.04%     Australia     00:11:50.0     10.141 km/h  
  F   18     Rachel Lawless   W55   74.60%     Ilf     00:11:56.0     10.056 km/h  
  F   19     Jacqueline Wilson   W70   86.54%     New Zealand     00:12:07.0     9.904 km/h  
  F   19     Elena Plehanova   W40   64.88%     Russian Federation     00:12:07.0     9.904 km/h  
  F   21     Liubov Systerova   W60   75.10%     Russian Federation     00:12:26.5     9.651 km/h  
  F   22     Cath Duhig   W65   77.83%     Ryst     00:12:40.0     9.474 km/h  
  F   23     Lesley Morris   W55   70.10%     Ilf     00:12:42.0     9.449 km/h  
  F   24     Silvia Dell Anno   W60   73.33%     Argentina     00:12:44.0     9.424 km/h  
  F   25     Sarah Sowerby   W55   69.55%     unatt     00:12:48.0     9.375 km/h  
  F   26     Shirley Simpson   W60   72.95%     Scotia     00:12:48.0     9.375 km/h  
  F   27     Fiona Bishop   W60   73.13%     E&H     00:12:54.4     9.302 km/h  
  F   28     Lynette Frame   W60   71.01%     Scotia     00:13:09.0     9.125 km/h  
  F   29     Rosemary Hill   W70   79.03%     Scotia     00:13:16.0     9.045 km/h  
  F   29     Maura Kelly   W50   64.26%     North AC     00:13:16.0     9.045 km/h  
  F   31     Michelle O Neill Hall   W50   63.31%     Scotia     00:13:28.0     8.911 km/h  
  F   32     Linda Hinshelwood   W65   72.05%     Scotia     00:13:41.2     8.770 km/h  
  F   33     Pamela Abbott   W55   66.19%     E&H     00:13:42.0     8.759 km/h  
  F   34     Clare Mitchell   W45   56.09%     Winch     00:14:35.7     8.229 km/h  
  F   35     Karen Williams   W65   66.68%     Bir     00:14:47.0     8.117 km/h  
  F   36     Daphne Jones   W75   76.00%     New Zealand     00:14:48.0     8.108 km/h  
  F   37     Jayne Le Noury   W55   57.65%     Sarnia     00:16:02.0     7.484 km/h  
  F   38     Riffat Fatima   W40   46.51%     Scotia     00:16:54.0     7.101 km/h  
  F   39     Colette Ellis   SW   40.35%     unatt     00:18:45.0     6.400 km/h  
  F   40     Eleanor Clough   W70   53.49%     unatt     00:19:36.0     6.122 km/h  
  F   41     Theresa Stirling   W50   42.62%     unatt     00:20:00.0     6.000 km/h  

  M   1     George Wilkinson   U20M   83.87%     E&H     00:08:32.0     14.063 km/h  
  M   2     Owen Toyne   U15M   79.61%     Australia     00:09:23.0     12.789 km/h  
  M   3     Jason Le Noury   SM   73.81%     Sarnia     00:09:24.0     12.766 km/h  
  M   3     David Crane   M40   78.83%     Sy WC     00:09:24.0     12.766 km/h  
  M   5     Stuart Le Noury   SM   74.21%     Sarnia     00:09:27.0     12.698 km/h  
  M   6     Eric Shikuku   M45   79.92%     Kenya     00:09:30.0     12.632 km/h  
  M   7     Bill McFadden   M55   86.72%     Scotia     00:09:32.0     12.587 km/h  
  M   8     Mikhail Kiselev   M60   90.11%     Russian Federation     00:09:37.9     12.478 km/h  
  M   9     David Kemp   M60   90.24%     Arena     00:09:42.0     12.371 km/h  
  M   10     Ray Robinson   M45   77.73%     Redcar     00:09:46.8     12.287 km/h  
  M   11     Sergei Systerov   M60   88.28%     Russian Federation     00:09:49.2     12.224 km/h  
  M   12     Daniel McKerlich   U23M   70.42%     Card     00:09:55.0     12.101 km/h  
  M   13     Bob Care   M70   99.39%     M Vets     00:10:06.6     11.881 km/h  
  M   14     Datt Dalvi   U17M   70.94%     India     00:10:13.0     11.746 km/h  
  M   15     Steve Partington   M50   79.03%     Manx     00:10:22.0     11.576 km/h  
  M   16     Tony Taylor   M70   96.53%     Lancs WC     00:10:24.5     11.538 km/h  
  M   17     Glen Blythman   M35   68.36%     Quickstep     00:10:26.0     11.502 km/h  
  M   18     Stephen Walker   M60   81.26%     Lancs WC     00:10:53.0     11.026 km/h  
  M   19     Richard Emsley   M65   85.32%     Saint&S     00:11:04.0     10.843 km/h  
  M   20     Steve Taylor   M50   73.81%     Manx     00:11:06.0     10.811 km/h  
  M   21     Tony Malone   M65   84.56%     Lancs WC     00:11:10.9     10.746 km/h  
  M   22     Andrew Fraser   M50   73.15%     Scotia     00:11:12.0     10.714 km/h  
  M   22     Colin Simpson   M60   77.37%     Scotia     00:11:12.0     10.714 km/h  
  M   24     John Constandinou   M45   67.30%     Bir     00:11:28.0     10.465 km/h  
  M   25     Trevor Jones   M60   77.70%     Steyn     00:11:30.0     10.435 km/h  
  M   26     Ian Torode   M60   76.48%     SWVAC     00:11:41.0     10.271 km/h  
  M   27     David Mitchell   M45   64.98%     Winch     00:11:41.1     10.271 km/h  
  M   28     Clive McGovern   M65   77.58%     New Zealand     00:11:46.0     10.198 km/h  
  M   29     Graham Jackson   M50   67.55%     Quickstep     00:11:49.0     10.155 km/h  
  M   29     Paul Hawkins   M60   76.42%     Strat     00:11:49.0     10.155 km/h  
  M   31     Rob Elliott   M60   73.77%     Sarnia     00:11:52.0     10.112 km/h  
  M   32     Steve Uttley   M60   74.46%     Ilf     00:12:00.0     10.000 km/h  
  M   33     Rory McKerlich   M40   58.43%     Card     00:12:29.0     9.613 km/h  
  M   34     Gerard McConnell   M60   68.87%     Scotia     00:12:35.0     9.536 km/h  
  M   35     Marco Bernatzki   M50   62.81%     Germany     00:12:36.2     9.524 km/h  
  M   36     Kevin Le Noury   M60   69.63%     Sarnia     00:12:42.0     9.449 km/h  
  M   37     Ron Penfold   M75   83.31%     Steyn     00:12:54.6     9.302 km/h  
  M   38     Dennis Jackson   M70   78.43%     Quickstep     00:12:58.0     9.254 km/h  
  M   39     Simon Morgan   M50   59.88%     Col H     00:13:13.8     9.079 km/h  
  M   40     Paul Gaston   M70   74.34%     Sy WC     00:13:20.0     9.000 km/h  
  M   41     Brian Adams   M70   73.32%     Leic WC     00:13:21.0     8.989 km/h  
  M   42     Warren Jowett   M60   64.35%     New Zealand     00:13:28.0     8.911 km/h  
  M   43     Tom Casserley   M80   82.08%     E&H     00:13:29.0     8.900 km/h  
  M   44     Haydn Gawne   M70   68.25%     Australia     00:14:10.0     8.471 km/h  
  M   45     Stephen Cartwright   M60   60.78%     Colch Ten     00:14:33.0     8.247 km/h  
  M   46     Mick Le Sauvage   M80   75.63%     Sarnia     00:14:38.0     8.200 km/h  
  M   47     Tony Bell   M55   57.08%     Lancs WC     00:14:45.0     8.136 km/h  
  M   48     Corbin Bricknell Hewitt   U13M   51.72%     Australia     00:15:03.0     7.973 km/h  
  M   49     Guy Goodair   M80   76.99%     Lancs WC     00:15:04.0     7.965 km/h  
  M   50     John Paddick   M75   68.14%     Quickstep     00:15:20.0     7.826 km/h  
  M   51     Kenny Farmer   M55   53.33%     Scotia     00:15:30.0     7.742 km/h  
  M   52     David Mushet   M55   51.99%     Scotia     00:15:54.0     7.547 km/h  
  M   53     Andrew Clough   M65   57.29%     unatt     00:15:56.0     7.531 km/h  
  M   54     Geoff Hunwicks   M65   56.41%     Ilf     00:16:11.0     7.415 km/h  
  M   55     Mark Williams   M55   50.51%     Bir     00:16:22.0     7.332 km/h  
  M   56     Tony Perkins   M70   53.88%     Ilf     00:18:10.0     6.606 km/h  


(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2019    Sitemap